Teksti suurus:
A A A

Akadeemiline dessant Kõinastule

19.07.2013

Esmaspäeva, 15. juuli hommikul alustasid 12 lustlikku matkaselli naiskodukaitse Saaremaa ringkonna akadeemilisest jaoskonnast - Ellen, Mare, Gunar, Sirje, Reet, Kaja, Katrin, Raina, Irina, Maili, Siivi ja Külli - koos juhtkoer Donnaga reisi Kuressaarest Kõinastu laiule.

Ilm oli ilus ja osalejatel meel rõõmus. Meie suureks üllatuseks ootas meid Koguvas paadi asemel hoopis ... järelkäruga traktor, mis kogu seltskonna Muhu kõige läänepoolsemast punktist Sääreotsalt Kõinastule toimetas. See sai võimalikuks tänu sellele, et madala veetaseme korral pääseb saarele umbes 2-kilomeetrise leetseljaku kaudu nii transpordivahendiga kui jalgsi.

"... sest see polegi nagu päris saar, vaid hoopis poolsaare moodi saar...," meenuvad sõnad Kõinastul vändatud eesti filmi kullafondi kuuluvast linateosest "Mehed ei nuta". Infoks veel niipalju, et Kõinastu laid (vana nimetusega Drotzenholm) asub Väinameres Väikese väina ja Lõpemere vahel. Laiu pindala on 2,6 km2 ja rannajoone pikkuseks 8,4 km.

Meie esimese päeva sisustasid saarevaht Mari-Liis Pae ja ainus põlis-keinlane hr Ülo Kivihall (keinlane = Kõinastu elanik), kes rääkisid laiu ajaloost ja selle elanike üleelamistest. Üheskoos sai ära lauldud ka Kõinastu hümn. Seejärel tegime kiviklibust kaldaäärt mööda päris pika jalutuskäigu. Hilisõhtul lõime laulu koos majutuskoha omaniku Tiit Võrklaevaga ning hiilisime Vesiru rannale imeilusat päikeseloojangut vaatama.

Teisel päeval vaatasime ringi teisel pool laidu, külastasime ajaloolist Wihuri metsamaja, mille uksed on lahkelt kõigile ränduritele avatud ning Kõinastu muuseumi. Ja siis tagasiteele, mis ühe õige keinlase kombel ning tänu tuulevaiksele ilmale, soojale veele ning kustumatule seikluslustile sai sedapuhku ette võetud jalgsi.

Retk ise oli alles 2013. aasta kevadel moodustatud akadeemilise naiskonna liikmetele tõeliseks kondiprooviks - kogeda sai nii jalgsi- kui motoriseeritud rännakut, telgipüstitamist, lõkkesüütamist, toiduvalmistamist kui ka meditsiinilise abi osutamist, lisaks toimus kohapeal improviseeritud matkaoskuste ja -tarvete presentatsioon.
Kasulikke teadmisi ja nõuandeid jagus veel hommikusöögilaudagi.

Reisiseltskond oli ka ütlemata lustiline - kaunis mitmehäälne laul kajas üle Kõinastu igal võimalikul ja võimatul juhul, eriti populaarseks sai loomulikult ülalmainitud filmist tuntuks saanud "Ei meelest läe mul iial Le Havre´i kuumad ööd..."

Suured tänud organisaatoritele ja lahketele võõrustajatele!


Külli Mänd
Akadeemilise jsk liige

Retke pildigalerii