Teksti suurus:
A A A

Ameerika merejalaväelased maabuvad Saaremaal

20.05.2022
Neljapäeva, 19. aprilli hommikul harjutasid Ühendriikide merejalaväe ekspeditsiooniväelased õppuse Siil 2022 raames Saaremaal rannikudessanti.
Harjutus sooritati koos toetuslaevaga liikuvalt Wasp-klassi dessantlaevalt Kearsarge. 1992. aastal kasutusse võetud alus võib muuseas kanda erinevaid helikoptereid, vertikaalstartivaid lennukeid „Harrier“ kui kopterlennukeid „Osprey“. Maabumisalustest võib laev kanda näiteks hõljukeid  LCAC kui praame LCU, mis suudavad laevalt rannikule toimetada jalaväeüksuseid kui rasketehnikat.

Tagalahes sooritatud harjutusel oli kasutusel mõlemat tüüpi maabumisalused, millega toimetati laevalt eelnevalt kooskõlastatud randumisaladele merejalaväeüksuseid ning tehnikat. Tehnikat ja üksuseid liigutatakse eelnevalt kooskõlastatud aladel laevadelt maismaale ja tagasi veel kuni 22. maini.

Kuni reedeni toimuvad ka õhk-maa laskeharjutus ründelennukitelt A-10 Saaremaal Undva poolsaarest põhja suunas jäävale merealale. Harjutuse käigus kasutatakse pardakahureid, õhk-maa tüüpi juhitavaid rakette ja imitatsioonivahendeid. Laskeharjutus leiab aset ajavahemikus 13-15.

Kuni 22. maini toimuvad saarel veel helikopterite ja kopterlennukite lennud ja maandumised eelnevalt kokkulepitud aladele Saaremaal. 20.-22 mail võivad lennud toimuda ka ajavahemikus kell 22-03. Öiste lendude toimumine tuleneb õppetegevuse vajadusest.

23. mail kell 12-16 korraldatakse mitmikraketiheitja HIMARS lahinglaskmine Saaremaal Undva poolsaarelt põhja suunas jäävatele meresihtmärkidele. Sellega seoses ajavahemikus kell 12-16, kasutatakse PPA kordoni ala ning pargitakse poolsaare tippu viival teel. Sel ajavahemikul on väljas julgestus ja võib olla ajutiselt tõkestatud läbisõit ohutuse tagamiseks.

Samas piirkonnas toimub ründelennukite tegevus. Laskmiste ajal teostab Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus ka müramõõtmisi Undva poolsaarel ja Tagalahe ümbruses.

Koos liitlasvägedega harjutavad Saaremaa lääneosas erinevaid tegevusi kaitseliitlased ja Kaitseväe õhu- ja mereväelased. Kaitseliidu üksustest toimetavad saarel Lääne maakaitseringkonna Pärnumaa, Saare kui ka Lääne malev.

Kaitsevägi ja Kaitseliit annavad endast parima, et kasutada õppuse alasid heaperemehelikult ja mõjutada võimalikult vähe õppuse ajal tavapärast argielu. Õppust puudutavate kiireloomulisemate küsimuste korral saavad elanikud kontakteeruda kaitseväe tsiviil-sõjalise koostöö (CIMIC) spetsialistidega numbril 57 450 884 või aadressil kevadtormmil.ee.